13 Eylül 2012

Kısa Kısa - 13 Eylül

GenCon sonrası RPG firmalarının üzerindeki ölü toprağı hala kalkmadığından, bu aralar önemli haber havadis olmuyor. Bu yüzden yine bir "kısa kısa" ile birlikteyiz.
  • Severek okuduğumuz Knights of the Dinner Table ile meşhur olan Gazebo hikayesinin (daha önce okumadıysanız mutlaka okuyun) orjinali şu şekilde gerçekleşmiş.
  • İlgiyle takip ettiğimiz Mutant Future blog'u The Savage Afterworld, içi oyuncuların üzerine salabileceğiniz mutant yaratıklarla dolu bir kitap çıkardı: Deviant Database
  • DCC #71: The 13th Skull ve DCC #72: Beyond the Black Gate piyasaya çıktı. Goodman Games'in her macerasına kefil değilim, iyisi de var kötüsü de. Bu yüzden almaya kalkarsanız review'ları mutlaka okuyun. Ama bu aralar başucu kitabım olan DCC RPG, üzerinde çok çalışılmış ve düşünülmüş harika bir oyun ve kural setine hayran kaldım.
  • Ücretsiz RPG aleminin en sağlam oyunlarından Stars Without Number'ın tek kişilik yayınevi Sine Nomine Publishing geçenlerde "Kardeşim forumlarda habire eleştiriyorsunuz. Niye oturup kendi RPG'nizi yazmıyorsunuz? Bu iş o kadar zor değil ki? Buyrun, bir oyun yazmaya başlıyorum, 2 ayda da bitiririm. İçindeki tüm resimler de public domain olacak, isteyen alıp kullansın. Hatta kitabın InDesign template'ini de vericem, kullanın, yeter ki kendi oyununuzu yazın." dedi. Kime kızıp böyle delirdi, tam çözemedik.
  • OSR bloglarından There Might Be Gazebos'da bu aralar ilginç fikirler oluyor. Mesela "HP Constitution + (1/2 Strength) olsun ve level ile artmasın, her combat Cyberpunk 2020 gibi olur, oyuncularınız nasıl da tırsar!" fikri özellikle çok hoşuma gitti, deneyebilirim.
  • Şu karikatür AD&D'nin tüm edition'larını güzelce özetlemiş, bayıldım.
  • Aklınızda bir oyunla ilgili soru var ve bir türlü yanıtını bulamadınız mı? Şu siteye sorun, birisi mutlaka cevap verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder